Zanim pójdziesz do lekarza

4

Zabierz ze sobą dowód osobisty
Od 1 stycznia 2013 roku, osoba ubezpieczona w NFZ może potwierdzić swoje prawo do świadczeń opieki zdrowotnej na podstawie numeru PESEL za okazaniem dokumentu tożsamości: np. dowodu osobistego, prawa jazdy, paszportu, legitymacji uczniowskiej – w przypadku osoby, która nie ukończyła 18 r.ż..
Zabieraj dokument tożsamości na każdą wizytę, także wtedy, gdy idziesz do lekarza z dzieckiem.

 

Co Ci dolega?
Zanim pójdziesz do lekarza, postaraj się opisać swoje dolegliwości:
gorączka (od kiedy występuje i jaka jest w dniu dzisiejszym),
ból gardłakatar (wodnisty czy gęsty),
kaszel (suchy, mokry),
osłabienie,
nadmierna potliwość,
pieczenie,
bóle oczu,
duszności,
wymioty,
biegunka.
Kiedy objawy się pojawiają, czy mają związek z porą dnia, wysiłkiem fizycznym lub spożywaniem posiłków. Jak długo się utrzymują: od kilku godzin, kilku dni , od dawna – kilka tygodni, miesięcy.

 

Przejrzyj domową apteczkę
Jeśli podejrzewasz przeziębienie, infekcję wirusową czy anginę, sprawdź, jakie leki masz na te choroby w domowej apteczce; ile leków zostało z poprzedniej kuracji, czy lekarstwa nie są przeterminowane.

 

Pamiętaj o lekach od innych lekarzy
Informuj lekarza rodzinnego, jakie leki zapisują Ci inni lekarze: zabierz ze sobą opakowania lub kartę z zaleconym dawkowaniem. Lekarz rodzinny powinien wiedzieć o stosowanym leczeniu. Łączenie niektórych leków może być szkodliwe, a nawet niebezpieczne dla zdrowia, dlatego powinno się odbywać pod kontrolą lekarza.

 

Skompletuj wyniki
Na wizytę zabieraj ze sobą wyniki badań, konsultacji, karty wypisu ze szpitala. Na wizyty z dzieckiem zabieraj Książeczkę Zdrowia Dziecka.

 

Nie lekceważ bólu
Jeśli stale coś Cię boli, powiedz o tym lekarzowi. Ból jest skutkiem, a nie przyczyną. Należy się dowiedzieć, dlaczego coś boli, a następnie porozmawiać z lekarzem o tym, co można zrobić, by usunąć przyczynę bólu. Może się to okazać zupełnie proste. Zdarza się jednak, że nierozpoznana i nieleczona przyczyna bólu prowadzi do poważnych, nieodwracalnych skutków. Nie ryzykuj. Jeśli nie zadbasz o zdrowie, nie otoczysz go staraniem, możesz je stracić. Czasem wystarczy zmiana stylu życia, by usunąć przyczynę bólu lub zmniejszyć jego odczuwanie.

 

Pytaj rodzinę o jej choroby
Bądź zorientowany, jakie choroby występują u spokrewnionych członków rodziny: dziadków, rodziców, rodzeństwa. Szczególnie ważne są takie choroby jak cukrzyca, nadciśnienie, zaburzenia cholesterolu, zawały, udary, choroby nowotworowe.

 

Nie zajmuj lekarzowi więcej czasu, niż potrzeba
Pamiętaj, że czekają na niego inni chorzy.

 

Jeśli wymienisz lek na tańszy, poinformuj o tym lekarza
Aptekarz może Ci zaproponować tańszy odpowiednik zapisanego leku. Jeśli zdecydujesz się zamiennik, przynieś opakowanie na następną wizytę do lekarza, aby z nim o tym porozmawiać.

 

Załóż w domu zeszyt wizyt u lekarza
Wpisuj do zeszytu daty wizyt i zapisane leki. Dobrze jest założyć teczkę i trzymać w niej zarówno zeszyt, jak i wyniki badań czy wypisy ze szpitala. Kompletowanie dokumentacji medycznej może się okazać bardzo przydatne.

 

Nie nadużywaj leków kupowanych bez recepty
Szczególna ostrożność dotyczy leków przeciwbólowych – ich nadmiar może doprowadzić do poważnych chorób nerek, wątroby i żołądka.

 

Korzystaj z badań profilaktycznych
Nie omijaj okazji, by wykonać badanie profilaktyczne. Odpowiadaj na otrzymane zaproszenie na badanie. Jeśli nie chcesz z niego skorzystać, zawiadom o tym lekarza i powiedz mu, dlaczego rezygnujesz.

 

Porozmawiaj o szczepieniach
Niektórym chorobom można zapobiec lub złagodzić ich skutki: warto zapytać swojego lekarza, jakie szczepienia by polecił.

 

Łagodnie siebie obserwuj
Jeśli wykonujesz w domu obserwacje swojego zdrowia, np. mierzysz ciśnienie tętnicze – zapisuj daty, godziny i wyniki pomiarów lub innych obserwacji.

 

Sam dotrzyj do lekarza
Wizyty domowe odbywają się w szczególnych sytuacjach, tylko wtedy gdy stan zdrowia uniemożliwia dotarcie do lekarza. W razie gorączki należy przyjąć leki przeciwgorączkowe, a po obniżeniu temperatury, udać się do lekarza.

 

Zapisz adres i telefon do lekarza dyżurnego
Koniecznie zapisz adres i telefon do miejsca, w którym sprawowana jest nocna i świąteczna podstawowa opieka zdrowotna. Informacja o dyżurach powinna być udostępniona zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz przychodni, w której przyjmuje Twój lekarz rodzinny.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

*moja uwaga: szczególnie wyróżniłbym punkt „sam dotrzyj do lekarza„.

 

 

Nie daj się zaskoczyć kiepskiej pogodzie.